Biltema kasvaa ja laajentaa toimintaansa – tarjolla yli 150 uutta työpaikkaa eri puolilla Suomea
Biltema avaa tulevana syksynä Suomeen kolme uutta tavarataloa. Näistä ensimmäisenä avautuu Joensuun toinen toimipiste, sen jälkeen Oulun tavaratalo ja viimeisenä toinen tavaratalo Kokkolaan. Lisäksi Biltema uutisoi vastikään uuden Food Truck Cafe -kahvilavaunun avautumisesta Tampereen tavaratalon edustalle heinäkuun lopussa. Vuoden päättää Helsingin tavaratalon laajennusremontin valmistuminen. Laajennusosa ja sinne rakentunut Biltema Cafe -kahvila päästään ottamaan käyttöön jo kesän aikana.
– Tämä tarkoittaa sitä, että tulemme palkkaamaan kesän aikana yhteensä yli 150 uutta työntekijää eri paikkakunnille, kertoo Bilteman markkinointipäällikkö Joonas Leinonen.
Hän mainitsee, että uusiin tavarataloihin palkataan tavaratalopäällikön ja myymälänhoitajan lisäksi eri toimintojen vastuuhenkilöitä. Joensuun, Oulun sekä Kokkolan Bilteman tavaratalopäälliköksi voi jo hakea, ja haku muihin edellä mainittuihin työtehtäviin käynnistyy porrastetusti kesän aikana.
Uusien tavaratalojen rekrytointiprosessi huipentuu Biltema PikaRekry -tapahtumaan kussakin kaupungissa, ja tapahtumissa tehtävien haastattelujen perusteella palkataan vielä tavaratalon osastovastaavat sekä myyjät, jotka työskentelevät niin myymälässä kuin Biltema Cafe -kahvilassa.
– Mikäli puolestaan mielii kahvilatyöntekijäksi Tampereen kahvilavaunuun tai myyjäksi Helsingin tavarataloon ja Biltema Cafeseen, kannattaa hakemus laittaa sisään pian. Suosittelen myös seuraamaan verkkosivujamme säännöllisesti kesän aikana, sillä uusia tehtäviä avautuu haettavaksi viikoittain. Näin tieto uusista avoimista työpaikoista tavoittaa varmasti, Joonas Leinonen vinkkaa.
PikaRekry-tapahtumien aikatauluista sekä uusien tavaratalojen ja kahvilatoimintojen tarkemmasta avajaisaikataulusta tiedotetaan myöhemmin.